Biskupia Kopa była pierwszym szczytem, na który wybrałam się z psem. To tu zaczęła się moja miłość do gór. Najwyższy szczyt Gór Opawskich po polskich stronie jest łatwy do osiągnięcia za sprawą licznych szlaków podchodzących wzniesienie z każdej możliwej strony. Wspaniałe miejsce na jednodniowy lub nawet popołudniowy spacer.
Zazwyczaj w takich wpisach relacjonuję konkretną wędrówkę. Tym razem zrobię wyjątek i opiszę wszystkie szlaki prowadzące na szczyt, a na koniec zaproponuję kilka swoich ulubionych pętelek. Szczyt Biskupiej Kopy można zdobyć naprawdę na wiele sposobów!
W tym poście znajdziesz...
- 1 Biskupa Kopa z Jarnółtówka (czerwony szlak)
- 2 Biskupia Kopa spod kaplicy, Doliną Bystrego Potoku (zielony szlak)
- 3 Biskupia Kopa z Pokrzywnej (czerwony i żółty szlak)
- 4 Biskupia Kopa z przełęczy Petrovy Boudy (zielony szlak, najkrótszy i najszybszy)
- 5 Biskupia Kopa z rozstaju Na Vartě (niebieski szlak przez ruiny Leuchtenštejn)
- 6 Biskupia Kopa ze Zlatych Hor (zielony szlak przez Kaple sv. Rocha)
- 7 Biskupia Kopa z Petrovic (niebeski szlak)
- 8 Propozycje wędrówek
- 9 Czy na Biskupią Kopę można wejść z psem?
- 10 Wieża widokowa na Biskupiej Kopie – godziny otwarcia i zasady
- 11 Schronisko pod Biskupią Kopą
Biskupa Kopa z Jarnółtówka
(czerwony szlak)
Auto możemy zostawić na parkingu w punkcie Bolkówka. Parking to dużo powiedziane – od wielu lat funkcjonuje tam po prostu wyjeżdżony placek ziemi przy skrzyżowaniu. Jest on wyraźnie zaznaczony na mapach. Nikt z miejscowych nigdy nie miał pretensji o zaparkowane tam auta. Warto jednak wiedzieć, że podjazd do tego miejsca choć asfaltowy, to jest dość stromy i wąski.
Z Bolkówki czekają nas 3 kilometry wędrówki prosto na sam szczyt. Szlak ani na chwilę się nie wypłaszcza i cały czas idziemy pod górkę. W połowie trasy korony drzew odsłaniają panoramiczne widoki na województwo opolskie. Najobszerniejszą panoramę widzimy na tak zwanym Grzebieniu, czyli partii na wysokości schroniska „Pod Biskupią Kopą”. Stamtąd mamy jeszcze około pół kilometra marszu ponownie zalesionym podejściem.

Biskupia Kopa spod kaplicy, Doliną Bystrego Potoku
(zielony szlak)
Auto możemy zaparkować na darmowym, wyznaczonym parkingu obok kaplic polowej nad Bystrym Potokiem. W słoneczne weekendy parking ten prędko wypełnia się autami. Nie jest duży, dlatego warto przyjechać wcześniej.
Stąd możemy obrać jeden z dwóch szlaków:
- szlak zielony, ścieżka dydaktyczna Rezerwatu Przyrody Cicha Dolina – szeroki, wygodny dukt leśny
- szlak żółty – również szeroki dukt leśny, ale trzeba do niego podejść przez Gwarkową Perć – kilkunastometrową, pionową, metalową drabinkę. Istnieje wydeptane obejście tego urwiska, o którym pisałam w poście o Górach Opawskich.
Obydwa szlaki łączą się około 25 minut (700 metrów) poniżej schroniska „Pod Biskupią Kopą”, z którego Grzebieniem (oferującym panoramiczne widoki), a później czerwonym szlakiem, dojdziemy na sam szczyt.
Biskupia Kopa z Pokrzywnej
(czerwony i żółty szlak)
Auto możemy zaparkować na dużym parkingu pod Zaginionym Miastem Rosenau – atrakcją turystyczną przynależącą do pobliskiego hotelu Gorzelanny. Parking według mojej wiedzy jest darmowy, ale nie wiem jak długo takim pozostanie.
Z parkingu ruszamy czerwonym szlakiem najpierw na Zamkową Górę, a potem przez Przełęcz pod Zamkową Górą, na stoki Srebrnej Kopy. Stąd możemy pójść na szczyt Srebrnej Kopy lub ominąć wzniesienie żółtym szlakiem wiodącym przez Plac Habla. Obydwa szlaki spotykają się po drugiej stronie Srebrnej, na Przełęczy pod Kopą. Stąd znów mamy wybór – podejść czerwonym szlakiem prosto na szczyt lub żółtym, do schroniska, a na szczyt wejść dopiero później. Jeśli wybierzemy szlak czerwony, czeka nas krótkie, ale bardzo strome podejście pod niemal sam szczyt.
Ten wariant z Pokrzywnej to jedno z najbardziej wymagających podejść. Jest też najdłuższy i liczy prawie 7 kilometrów (z parkingu na szczyt, doliczyć należy powrót).
Wędrówka tym szlakiem nie należy do moich ulubionych. Zdecydowanie bardziej wolę tędy schodzić, niż wchodzić. Zdecydowanie lepiej wypadają wtedy wszelkie widoki, kiedy mamy je przed sobą, schodząc, a nie za plecami, podchodząc. A jest na co patrzeć! Szczególnie z czerwonego szlaku tuż pod szczytem Biskupiej i z samego szczytu Srebrnej Kopy.


Biskupia Kopa z przełęczy Petrovy Boudy
(zielony szlak, najkrótszy i najszybszy)
Auto możemy zostawić na darmowym parkingu na przełęczy Petrovy Budy, po czeskiej stronie. Stąd czeka nas zaledwie 1,5 kilometra podejścia lasem i cyk, jesteśmy na szczycie. Ten szlak nie opiewa w żadne widoki, ale jest zdecydowanie najszybszą trasą na szczyt.
Biskupia Kopa z rozstaju Na Vartě
(niebieski szlak przez ruiny Leuchtenštejn)
Nie jestem pewna, czy na rozstaju Na Vartě można zaparkować auto, ale na pewno można tam dojechać, bo droga prowadzi dalej, do jednego z pensjonatów. Stąd niebieski szlak zaprowadzi nas na sam szczyt.
Podejście monotonnie wiedzie nas pod górkę, krok po kroku. Bardzo szybko zdobywamy wysokość (z każdym metrem widoki robią się coraz lepsze i pełniejsze!), by w końcu dotrzeć do bardzo słabo zachowanych ruin zamku Leuchtenštejn. O zameczku nie wiadomo zbyt wiele, a i patrząc na jego ruiny trudno odgadnąć jak wyglądał w czasach świetności. Całość jest porośnięta lasem. Warto się mimo wszystko na chwilę zatrzymać i oczami wyobraźni przenieść do średniowiecznych czasów.
Niebieski szlak wyprowadza nas w końcu do wiaty Braunerova lavička, w której warto zrobić sobie przerwę. Stąd mamy już tylko 600 metrów do szczytu, ale będzie to bardzo stroma i mocna końcówka.

Biskupia Kopa ze Zlatych Hor
(zielony szlak przez Kaple sv. Rocha)
Jeszcze nie szłam tym szlakiem. Uzupełnię informacje, jak tylko się tam wybiorę!
Biskupia Kopa z Petrovic
(niebeski szlak)
Jeszcze nie szłam tym szlakiem. Uzupełnię informacje, jak tylko się tam wybiorę!
Propozycje wędrówek
Każda z nich startuje i kończy się w tym samym miejscu, ale nie wracamy po swoich śladach, tylko robimy pętlę.
- widokowa: z parkingu Bolkówka czerwonym szlakiem na sam szczyt. Powrót przez schronisko i dalej żółtym szlakiem do punktu Droga Amalii nad Anusią i niżej, już poza szlakiem, do ośrodka Ziemowit. Stamtąd drogami asfaltowymi dotrzemy do punktu startowego.
- długa, ale łagodna: z parkingu obok kaplicy polowej przez Gwarkową Perć (zobacz obejście drabiny), dalej żółtym szlakiem do schroniska i na szczyt. Powrót przez schronisko i dalej zielonym szlakiem samym dnem Dolinny Bystrego Potoku, aż do punktu startowego.
- widokowa, ale długa: z parkingu w Pokrzywnej (obok Miasteczka Rosenau), do rozdroża pod Szyndzielową Kopą. Tam skręcamy na żółty szlak, którego trzymamy się aż do schroniska i szczytu. Powrót ze szczytu czerwonym szlakiem na Przełęcz pod Kopą, a dalej przez Srebrną i Zamkową Górę z powrotem do punktu startowego
- najdłuższa trasa, zahaczająca o wszystkie atrakcje: z parkingu w Pokrzywnej (obok Miasteczka Rosenau), do kaplicy polowej, a stamtąd na Gwarkową Perć (zobacz obejście drabiny). Żółtym szlakiem do schroniska i na szczyt, a stamtąd czerwonym stromo w dół, na Przełęcz pod Kopą, a dalej przez Srebrną i Zamkową Górę z powrotem do punktu startowego.
Czy na Biskupią Kopę można wejść z psem?
Tak! Szczyt leży na granicy dwóch państw, otulony Parkiem Krajobrazowym „Góry Opawskie”. Możemy się po nim swobodnie poruszać z psem na smyczy i dotrzeć na Biskupią Kopę z psem. Na zboczach Srebrnej Kopy znajduje się Rezerwat „Cicha Dolina”, jednak nie przecina go żaden szlak, ani droga, więc nie ma ryzyka, że przypadkiem wdepniemy na obszar chroniony.

Wieża widokowa na Biskupiej Kopie – godziny otwarcia i zasady
Na szczycie Biskupiej Kopy stoi wieża widokowa, która jest jedną z najstarszych tego typu konstrukcji. Została otwarta dla ruchu turystycznego już w 1898 roku i przyjęła nazwę Kaiser Franz Josef Warte na cześć 50-lecia panowania cesarza Franciszka Józefa I. Na przestrzeni kolejnych lat była dzierżawiona, przeszła w ręce prywatne, kościelne, klubowe i państwowe. Wielokrotnie traciła turystyczne znaczenie na rzecz bycia przekaźnikiem czeskiej telewizji czy masztem dla propagandowych niemieckich flag. Po II Wojnie Światowej szczęśliwie uniknęła zburzenia w przeciwieństwie do wielu innych przygranicznych budynków, ale jej stan techniczny był coraz gorszy. Pod koniec XX wieku dokonano remontu i ponownie udostępniono wieżę do ruchu turystycznego.
Obecnie można wejść na samą górę za niewielką opłatą. Niestety, nie można wchodzić tam z psami. Od maja do października wieża otwarta jest codziennie od 9 do 18. Od listopada do kwietnia tylko w weekendy i święta. Wstęp na wieżę kosztuje – normalny bilet 40CZK / 7zł, ulgowy 25CZK / 5zł. Bilety kupuje się „w wieży”. Tam też można podbić pieczątkę do książeczek Korony Gór Polski, GOT i innych.
Obok wieży znajduje się mała budka z pysznościami polsko-czeskimi. Są lentilki i czekolada studencka, można kupić też wodę albo piwo ;) Kilka metrów od wieży od kilkunastu lat buduje się prywatne schronisko. Prace idą bardzo wolno, ale z Panem prowadzącym prace warto chwilę pogadać. Miły gość!
Schronisko pod Biskupią Kopą
Na zboczu Biskupiej Kopy znajduje się Schronisko pod Biskupią Kopą. Można tam nie tylko zjeść, ale także nocować z psem (za opłatą 15-25zł „w zależności od wielkości psa”). Taki zamiar należy jednak zgłosić wcześniej telefonicznie. Z tarasu rozciąga się piękna panorama na opolskie niziny. Aktualne ceny i informacje znajdziecie na stronie schroniska.
Byliście już w Górach Opawskich?