Skalnik (945m n.p.m.) to najwyższy szczyt Rudaw Janowickich, zaliczany do Korony Gór Polski. Na Skalnik wchodziliśmy różnymi szlakami kilkukrotnie na przestrzeni lat. W tym poście dowiesz się dokładnie którędy wejść na Skalnik z psem (i bez psa też).
Sam Skalnik nie oferuje spektakularnych widoków, bo to szczyt całkiem zalesiony. Po panoramę Karkonoszy i okolicy warto zajść na Ostrą Małą, oddaloną od Skalnika o zaledwie kilka minut marszu łatwą, leśną, dość płaską ścieżką. Tam znajdziemy formację skalną, na którą można się wdrapać.
W tym poście znajdziesz...
Czy na Skalnik można wejść z psem?
Tak! Skalnik leży na terenie Parku Krajobrazowego Rudaw Janowickich, do którego można wprowadzać psy. Oczywiście należy pamiętać, aby był on na smyczy i pod kontrolą swojego opiekuna.
Ile się wchodzi na Skalnik?
W zależności od wybranej trasy – najkrótszy, opisany niżej szlak z Czarnowa zajmie nam około godzinę. Jest to szlak najkrótszy, ale dość stromy. Nie powinien jednak sprawić wielkiej trudności człowiekowi nawet ze średnią kondycją.
Skąd wyruszyć na Skalnik?
Sieć szlaków w masywie Skalnika jest gęsta, więc łatwo tu zarówno o krótki, popołudniowy spacer, jak i całodniowy wyryp. Trzeba się trochę nadreptać, ale myślę, że na górę wejdzie każdy w miarę sprawny górołaz i piesek.
Niestety, ten szczyt nie jest łatwo dostępny dla osób niezmotoryzowanych. Gdybyśmy chcieli dojechać na Skalnik pociągiem, musimy liczyć się ze znacznym wydłużeniem trasy. Ale da się!
Poniżej znajdziesz 3 propozycje tras jak zdobyć Skalnik i możliwe opcje jak te trasy zmodyfikować.
Trasa na Skalnik z Czarnowa, dojazd autem
Jeśli jesteś zmotoryzowany i chcesz wejść na Skalnik najkrótszym szlakiem, najlepiej zrobić to z parkingu we wsi Czarnów. To malutki parking na 4, maksymalnie 5 aut. Stamtąd ruszamy szlakiem czerwonym/niebieskim, który pnie się ostro pod górkę, ale ma tylko 1,6km długości. Podejście kończy się na rozdrożu szlaków z pomnikiem.
Z rozdroża, o którym mówię jest odbicie na Ostrą Małą – warto przejść dodatkowych parę kroków, by po schodach wejść na skałkę, z której ponoć widać panoramę na Karkonosze i Rudawy. Mówię ponoć, bo ja spacerując solo, odpuściłam wspinanie się tam z trzema psami (w tym szczeniakiem i emerytką).
Z Ostrej Małej wracamy na rozdroże, by skierować się niebieskim/czerwowyn szlakiem ku Skalnikowi.
Na parking możemy wrócić tą samą ścieżką, ale zachęcam do pójścia szlakiem czerwono/żółtym, a na Przełączy pod Bobrzakiem skręt w szlak niebieski. To zejście jest również dość strome, ale łagodniejsze i dłuższe niż szlak, którym w tej relacji podchodziliśmy. Stawy ludzi i piesków nie dostaną tak bardzo w kość, mimo że trasa będzie nieznacznie dłuższa. Taki wariant przedstawiłam na mapce powyżej.
Trasa na Skalnik ze schroniska PTTK Szwajcarka przez Starościńskie Skały i Lwią Górę
Spacer na Skalnik możemy zacząć ze schroniska górskiego PTTK Szwajcarka, który jest doskonałą i klimatyczną bazą wypadową na wszystkie najważniejsze szlaki Rudaw Janowickich, na przykład na Sokolik Duży, z którego widać panoramę 360 stopni. Startując spod schroniska obieramy kierunek na Lwią Górę i Starościńskie Skały, czyli malowniczą, pełną zakamarków formację skalną. W osobnym poście znajdziesz relację z wypadu na Lwią Górę, która sama w sobie stanowi genialny i wystarczający kierunek docelowy! Ze schroniska to około 4,5km.
My tym razem idziemy dalej. Aby skrócić sumaryczny dzienny dystans, schodzimy ze szlaku by utwardzoną drogą przejść obok Świnej Góry aż pod Dziczą Górę i tam znów wrócić na niebiesko-czerwony szlak. Spod Dziczej Góry czeka nas 3,5km wędrówki grzbietem najwyższego masywu Rudaw Janowickich. Mijamy Przełęcz Rudawską i docieramy na Skalnik, 954m n.p.m.
Stąd możemy wrócić do schroniska żółtym szlakiem przez górę Wilczysko i miejscowości Gruszków oraz Karpniki lub udać się w kierunku Czarnowa i Kolorowych Jeziorek, by w Mieroszowie wsiąść w pociąg. Możemy też wrócić na Dziczą Górę, a dalej przez Zamek Bolczów zejść do Janowic Wielkich.
Wybierając się tą trasą z psem aż na Skalnik mierz siły na zamiary. Niezależnie od wybranego wariantu, trasa spod schroniska jest długa i raczej całodniowa. Trzeba bowiem przejść w zasadzie niemal całe Rudawy Janowickie tam i z powrotem.
Na powyższej mapce zaznaczyłam wariant z powrotem do schroniska.
Trasa na Skalnik z dojazdem pociągiem
To ten najdłuższy, najbardziej wymagający wariant. W Rudawy Janowickie można dojechać z łatwością, bo pociąg zatrzymuje się w pobliskim Trzcińsku. Stamtąd blisko do PTTK Szwajcarka czy w Janowicach Wielkich, skąd blisko do Zamku Bolczów. Ze stacji w Marciszowie możemy pójść na Kolorowe Jeziorka, choć trasa wiedzie w większości nieprzyjemnym dla psich łap asfaltem.
Ale! Dla wariatów, którym kilometry niestraszne, proponuję trasę z Marciszowa przez Kolorowe Jeziorka, Rędziny, Czarnów, aż na Skalnik, a stamtąd przez Dziczą Górę i Wołek na Zamek Bolczów i do Janowic Wielkich, skąd pociągiem wrócimy do domu. Tym samym w tej części Rudaw „zaliczamy” wszystkie najważniejsze punkty.
Skalnik – szczyt z listy Korony Gór Polski
Skalnik (945m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Rudaw Janowickich. Jest dostępny przede wszystkim pieszo oraz rowerem. Raczej niemożliwym jest, aby wjechać tu wózkiem. Z góry trudno i widoki, ale pobliska Ostra Mała i wykuty w skale punkt widokowy wynagradza te braki.
Skalnik wchodzi na listę szczytów do zdobycia w ramach Korony Gór Polski. Pieczątka KGP nie znajduje się jednak na szczycie Skalnika, a w budce kilkadziesiąt metrów od szczytu („za tabliczką szczytową”, powiedziałabym – widać ją przez drzewa).
Co zobaczyć w okolicy w Rudawach Janowickich?
Zobacz spis atrakcji i miejsc, w które możesz udać się z psem w Rudawach Janowickich.
W Rudawach Janowickich stawiałam pierwsze górsko-podróżnicze kroki. To pasmo jest idealne na początek za sprawą gęstej sieci szlaków, łatwego dojazdu pociągiem i licznych punktów widokowych na pobliskie Karkonosze. Warto poświęcić Rudawom Janowickim kilka dni uwagi, bo zachwycają na każdym kroku i łączą wszystko, co w górach najpiękniejsze – kolory, pejzaże, historie i klimat. Gdy już zdobędziecie z psem Skalnik, odwiedźcie też inne perełki Rudaw: Kolorowe Jeziorka, Lwią Górę, Starościńskie Skały.