Góry Opawskie – gdzie leżą?
Leżą w Sudetach, ale są tak daleko wysunięte na wschód, że bliżej z nich w Beskidy, niż w Karkonosze. Rozlewają się tuż na granicy polsko-czeskiej gdzieś pomiędzy Głuchołazami, a Prudnikiem.
Ich najwyższy szczyt to Příčný vrch (975m n.p.m.) położony po czeskiej stronie, zaliczany do Korony Sudetów. Najwyższą górą Gór Opawskich po polskiej stronie jest Biskupia Kopa (890m n.p.m.), która wchodzi na listę szczytów Korony Gór Polski i jest częstym celem wycieczek w te okolice. Oprócz tych dwóch masywów, bliżej miasteczka Głuchołaz jest jeszcze Przednia Kopa (495m n.p.m.) i jej nieco wyższa koleżanka, Średnia Kopa (543m n.p.m.). Przez polskie „kopy” (Biskupia, Średnia, Przednia) przechodzi Główny Szlak Sudecki, który swój początek ma w pobliskim Prudniku, a kończy się 440 kilometrów na zachód, w Świeradowie-Zdrój.
Czy w Góry Opawskie można wejść z psem?
Tak! Polska część tych gór otulona jest Parkiem Krajobrazowym „Góry Opawskie”, na którego terenie znajduje się rezerwat „Cicha Dolina”. Nie prowadzi przez niego żaden szlak, więc nie musimy martwić się o zakaz wstępy z psem w polskie Góry Opawskie z psem.
Po czeskiej stronie Gór Opawskich znajduje się CHKO Jeseniky. CHKO to obszar chroniony, statusem podobny do naszych Parków Krajobrazowych. Możemy się po nich swobodnie poruszać z psami na smyczy.